"Jest królik na księżycu" to ciepły, surrealistyczno-poetycki spektakl, przeznaczony dla najmłodszych widzów. Z niezwykłą troską o delikatność i wrażliwość psychiki dziecka, aktorzy z Białostockiego Teatru Lalek, starają się oswoić dzieci z problemem strachu, ciemnością i tajemnicą nocy. Główny bohater, Thomas Snout - kolekcjoner nocy, przedstawia dzieciom w swym atelier, bagaż obrazów, które zebrał podczas nocnych spacerów.
Czy będą mogły je zobaczyć również dzieci niewidome i słabowidzące?
Dyrektora Białostockiego Teatru Lalek Marka Waszkiela, Pomysłem zastosowania podczas spektaklu techniki audiodeskrypcji, która za pomocą opisu, udostępnia osobom niewidomym i słabowidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej, zainteresował Tomasz Strzymiński, propagator idei audiodeskrypcji w Polsce.
Owocna współpraca sprawiła, iż już 14 listopada 2007r. w Białostockim Teatrze Lalek, również dzieci niewidome i słabowidzące będą miały możliwość wizyty w pracowni Thomasa Snouta i przeżycia nieprawdopodobnych doświadczeń Nocy. Jest to pierwszy tego typu pokaz w Polsce, przygotowany z myślą o dzieciach niewidomych. Dzięki słuchawkom na podczerwień dzieci w przerwach pomiędzy dialogami będą mogły usłyszeć dodatkowy, słowny opis niezwykłych i plastycznych scen, których nie są w stanie zobaczyć.
Autorem i wykonawcą tekstu audiodeskrypcji jest Dariusz Jakubaszek - aktor, związany z Teatrem "Baj Pomorski" w Toruniu, z Olsztyńskim Teatrem Lalek i z Teatrem Zusno, obdarzony ogromnym poczuciem humoru i świetnym wyczuciem sytuacji scenicznej. Wielokrotnie był nagradzany za swoje kreacje aktorskie na Festiwalach Sztuki Lalkarskiej. Od kilku lat prowadzi w Białymstoku Fundację Dr Clown, w której pracuje również jako terapeuta. Potrafi świetnie nawiązać kontakt z dziećmi, co sprawia, iż prowadzone przez aktora warsztaty i zajęcia teatralne cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych. Pierwszym efektem pracy Dariusza Jakubaszka na rzecz dzieci niewidomych jest scenariusz przedstawienia pt. "Niewidzialni" , który został napisany na prośbę aktorek z Teatru K3 i zrealizowany przy wsparciu Ministra Kultury, jako pomysł istotny dla kultury polskiej.. Dzięki szczególnej wrażliwości i umiejętności empatii stworzył bardzo przekonujący scenariusz, który przemawia do niewidomych i widzących, do dzieci i do dorosłych. We współpracy z Tomaszem Strzymińskim poraz pierwszy przeprowadził pokaz audiodeskrypcji na XXXII. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych W Gdyni. Teraz dzięki audiodeskrypcji w wykonaniu Dariusza Jakubaszka podczas spektaklu Pt. "Jest królik na księżycu", dzieci niewidome i słabowidzące, będą mogły wreszcie zobaczyć Thomasa Snouta, Ubranego w piżamę w szaro-niebieskie paski, czarny wełniany płaszcz do kolan, pod szyją noszącego niebieską muszkę z błyszczącymi gwiazdkami, na głowie mocno sfatygowany kapelusz, rozpoznać trzy niezwykle alegoryczne postacie nocy oraz odnaleźć drogę powrotną - swoją drogę, którą wskazują uszy Nelsona - tytułowego, tajemniczego i przyjaznego królika.
Zobacz także:
Gazeta Wyborcza - Białystok: Do teatru z białą laską
e-teatr.pl {PAP}: Niewidome dzieci "oglądały" spektakl w BTLu
Polskie Radio - Online: Integracja w teatrze
Polskie Radio - Trójka {Na wyciągnięcie ręki}: "Jest królik na księżycu"
Radio Białystok: Spektakl dla dzieci niedowidzących w Białostockim Teatrze Lalek
Radio Akadera: ZOBACZYĆ NIEWIDZIALNE!
Telewizja Białystok: Usłyszeć teatr
TVP Białystok: Spektakl dla dzieci niedowidzących w Białostockim Teatrze Lalek
Pomóż w rozwoju audiodeskrypcji