Audiodeskrypcja - "obraz słowem malowany"
"Magiczne drzewo" z audiodeskrypcją dla niewidomych

W mikołajkowym prezencie już w grudniu na stronie ITVP niewidome i słabowidzące dzieci będą mogły obejrzeć serial „Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki z audiodeskrypcją.
W każdym z 7 odcinków z audiodeskrypcją została przedstawiona fantastyczna historia osnuta wokół wątku magicznego dębu, z którego po ścięciu zostają wykonane różne przedmioty posiadające magiczne właściwości. Dzięki audiodeskrypcji dzieci niewidome poznają tajemnicze zdarzenia bohaterów, do których trafiły zaczarowane przedmioty.
Aby obejrzeć wybrany odcinek, należy wejść na stronę:
http://www.itvp.pl/event/audiodeskrypcja/magicznedrzewo/archiwum.html
i wybrać interesujący nas numer odcinka. Rozpocznie się wówczas "pobieranie praw użytkownika". Po chwili powinno pojawić się okno "pozyskiwania praw użytkowania treści multimedialnej", w którym we wskazane miejsce należy wpisać kod dostępu.
Kod można uzyskać z Biblioteki Centralnej PZN pod numerem telefonu 022 635 33 20
lub drogą mailową biblioteka@biblioteka-pzn.org.pl
Po wpisaniu kodu dostępu uzyskujemy licencję, dzięki której przycisk „odtwórz" staje się aktywny. Ten sam kod umożliwia obejrzenie 10 odcinków serialu. Jest on ważny do końca 2008 roku. W tym czasie wszystkie odtwarzane już odcinki serialu można obejrzeć dowolną liczbę razy, z zastrzeżeniem, że dany odcinek można ponownie odtworzyć wyłącznie na komputerze, na którym został obejrzany po raz pierwszy.
Aby obejrzeć "Magiczne drzewo" z audiodeskrypcją wymagany jest szerokopasmowy dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 512 kb/sek oraz program Windows Media Player w najnowszej stabilnej wersji.
Audiodeskrypcję do serialu opracował zespół Redakcji Napisów dla Niesłyszących TVP.