Audiodeskrypcja - "obraz słowem malowany"
"Ranczo" z audiodeskrypcją dla niewidomych

Od 14 czerwca 2007r. w telewizji interaktywnej iTVP po raz pierwszy zostaną udostępnione osobom niewidomym i słabowidzącym odcinki serialu komediowego "Ranczo" w reżyserii Wojciecha Adamczyka z Iloną Ostrowską, Pawłem Królikowskim, Cezarym Żakiem i Arturem Barcisiem w rolach głównych.
Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji osoby z problemami widzenia będą mogły poznać perypetie młodej Amerykanki polskiego pochodzenia, która dziedzicząc dworek swoich przodków, tytułowe „Ranczo", osiedla się w małej podlaskiej wsi Wilkowyje. W zabawny sposób, patrząc na wieś i jej mieszkańców z perspektywy Amerykanki, serial demaskuje typowe polskie przywary i stereotypy myślenia.
Począwszy od czternastego odcinka, osoby z dysfunkcją wzroku każdy kolejny będą mogły obejrzeć z audiodeskrypcją na interaktywnej stronie ITVP, po wpisaniu kodu dostępu, który można uzyskać z Biblioteki Centralnej PZN pod numerem telefonu 022 635 33 20
lub drogą mailową biblioteka@biblioteka-pzn.org.pl
Aby obejrzeć wybrany odcinek, należy wejść na stronę:
http://www.itvp.pl/event/audiodeskrypcja/ranczo/archiwum.html
i wybrać interesujący nas numer odcinka. Rozpocznie się wówczas "pobieranie praw użytkownika". Po chwili powinno pojawić się okno "pozyskiwania praw użytkowania treści multimedialnej", w którym we wskazane miejsce należy wpisać kod dostępu. Po uzyskaniu licencji przycisk „odtwórz" staje się aktywny. Ten sam kod umożliwia obejrzenie 10 odcinków. Jest on ważny do końca 2008 roku. W tym czasie wszystkie odtwarzane już odcinki serialu można obejrzeć dowolną liczbę razy, z zastrzeżeniem, że dany odcinek można ponownie odtworzyć wyłącznie na komputerze, na którym został obejrzany po raz pierwszy.
Aby obejrzeć "Ranczo" z audiodeskrypcją wymagany jest szerokopasmowy dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 512 kb/sek oraz program Windows Media Player w najnowszej stabilnej wersji.
Audiodeskrypcję do serialu opracował zespół Redakcji Napisów dla Niesłyszących TVP.

Zobacz także:
integracja.org: Serial "Ranczo" z audiodeskrypcją