Audiodeskrypcja - "obraz słowem malowany"
Reaktywacja audiodeskrypcji w Białymstoku

W dniach 28 i 29 listopada 2008, w Kinie "Forum" w białymstoku przy ulicy Legionowej 5 odbędą się seanse filmowe, w których dzięki audiodeskrypcji będą mogły także w pełni uczestniczyć osoby niewidome i słabowidzące.
28 listopada 2008 o godzinie 08:30 wyświetlony zostanie krótkometrażowy film animowany "Piotruś i wilk". Jest to nagrodzona Oscarem 2008 ekranizacja niezwykłej baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa, w której poszczególnych bohaterów grają instrumenty. Piotruś - skrzypce, jego dziadek - fagot, sroka - flet, kaczuszka - obój, kocur - klarnet. Wilka grają aż trzy waltornie, trąbka i puzon.
"Piotruś i Wilk" to zaskakująca opowieść o małym chłopcu, który w konfrontacji z "dziką naturą" i "drapieżną cywilizacją" odkrywa swoją siłę i prawdziwą osobowość. Poprzez strach i fascynację tym co dzikie odnajduje wewnętrzne pragnienie odzyskania utraconej relacji z naturą, prawdę, iż "dzikość" ma wartość i prawo by istnieć samo w sobie, egzystować dla siebie. Przygodom Piotrusia towarzyszy trójka jego przyjaciół. Kaczuszka, ptak ze zranionym skrzydłem i rudy kocur wprowadzają do rozgrywających się wydarzeń dużą dawkę humoru i zabawy. W filmie nie ma dialogów. Jego tłem są dźwięki, które uruchamiają wyobraźnię, zaś piękny obraz, przygotowany w technice animacji poklatkowej, (znanej w Polsce z np. "Misia Uszatka"), dzięki audiodeskrypcji staje się dostępny także widzom niewidomym i słabowidzącym.
Tekst audiodeskrypcji przygotowały:
Aneta Szymańska i Barbara Szymańska
W kinie audiodeskrypcję czytać będzie:
Dariusz Jakubaszek
W dniu 29 listopada 2008 o godzinie 16:00 odbędzie się drugi seans, którym będzie film pt. "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.
Jest to obraz bezpretensjonalnego, osobliwego świata, który poprzez ciąg drobnych zdarzeń prowokowanych przez głównych bohaterów - 7 letniego Stefka i 17 letnią Elkę, zyskuje pozawymiarową magię. Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tą ujmującą prostotą i szczerością, a także ciepłym humorem historię o grze z przeznaczeniem będą mogły zobaczyć również osoby niewidome i słabowidzące.
Tekst audiodeskrypcji przygotował:
Dariusz Jakubaszek
w kinie czytać ją będzie:
Grzegorz Grzybek

Organizatorzy projektu:
Kino "Forum" w Białymstoku
SE-MA-FOR
Studio 1
"Fundacja Audiodeskrypcja"
www.audiodeskrypcja.pl

Zobacz także:
TVP Białystok {Gość dnia}: Reaktywacja audiodeskrypcji w Białymstoku
interia.pl {PAP}: "Piotruś i wilk" dla niewidomych