Audiodeskrypcja - "obraz słowem malowany"
Pierwszy w Polsce pokaz pełnometrażowego filmu z audiodeskrypcją.

27 listopada 2006 roku białostockie kino "Pokój" jako pierwsze w Polsce zorganizowało pokaz filmu z audiodeskrypcją. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Tomasz Strzymiński.
Do audiodeskrypcji został wybrany film "Statyści" w reżyserii Michała Kwiecińskiego.
"Statyści" to pogodna komedia obyczajowa opowiadająca o tym jak do małego miasta w Polsce przyjeżdża ekipa chińskich filmowców, którzy chcą nakręcić melodramat pt. "Smutny wiatr w trzcinach". Zdaniem Chińczyków, Polska jest najbardziej ponurym krajem Europy i tu właśnie rozpoczynają poszukiwania statystów - ludzi smutnych i rozgoryczonych, którzy nadaliby mu odpowiedni nastrój.
Dzięki audiodeskrypcji, czyli dodatkowym opisom scen pomiędzy dialogami, osoby niewidome i słabowidzące mogły poznać głównych bohaterów, zobaczyć pracę na planie i lepiej zrozumieć treść rozgrywających się w trakcie filmu wydarzeń. Plan filmowy staje się bowiem miejscem spotkań i zawierania przyjaźni wśród statystów oraz areną walki o miłość. Konfrontacja z obcokrajowcami oraz konieczność podporządkowania się rygorom zawodu aktora, przyczynia się do wielu zabawnych sytuacji oraz pozwala na zrewidowanie stereotypów, spojrzenie z dystansem na samych siebie i zbliżenie przedstawicieli tak różnych narodów.
Warto również podkreślić, iż twórcy "Statystów" zdobyli na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni siedem nagród, m.in. nagrodę "Złotego Klakiera" dla najdłużej oklaskiwanego filmu.
Kierownik kina "Pokój" Urszula Komsta zapowiedziała także, że filmy z audiodeskrypcją będą tam wyświetlane mniej więcej co dwa miesiące. Kino zamierza przygotować i rozesłać do różnych instytucji projekt na cały 2007 rok.
Dystrybutor:
ITI CINEMa
Miejsce seansu:
Kino "Pokój" w Białymstoku

Zobacz także:
Polskie Radio - Online: Usłyszeć niewidoczne
wirtualnemedia.pl {PAP}: Będzie więcej filmów w wersji dla niewidomych
wp.pl {IAR}: Kino dla niewidomych - po raz pierwszy w Polsce